Alt Bağlantılar Nedir ? Neyi Temsil Ederler ?

Alt bağlantılar nedir? Neyi temsil eder? Google neden bu şekilde listeler? İşte bunları hepsine açıklama getirecek bu konu size uzun gelebilir o yüzden tüm işlerinizi haledin ve kahvenizi alın başlayın okumaya.

Öncelikle birçok kişinin bu alt bağlantıların ne olduğunu anlamakta güçlük çekecektir. Halbuki bunu herkesin gördüğüne ve bunun nasıl olduğunu bilmediklerine eminim. Google üzerindeki sorgulama yaptığımızda mesela [onemli]ecancan.net[/onemli] diye arama yaptırdığınızda karşınızagoogle-alt-baglantilar yandaki gibi bir görsel çıkacaktır. Bu görselde gördüğünüz gibi bir ana sayfa linki ve altındaki alt bağlantıları göreceksiniz. İşte Google site linklerini nasıl bu hale getirir ve neyi kriter alarak bu linkleri alt bağlantı olarak listelemektedir. Daha fazla lafımı dolandırmayayım ve nedenlerini tek tek anlatayım siz değerli tekipçilerime ve ziyaretçilerime.Öncelikle alt bağlantıların tam tanımını yapmak gerekise, bir anahtar kelimesine ait alt arama sonuşlarına ilişkin ,sitelerin çok sayıda linkinin alt alta ve iki gurup halinde yan yana sıralanmasıdır.

Alt bağlantılar bir sitenin o anahtar kelimedeki liderliğini otoritesini gösterir.Dolayısıyla Google tarafından nitelikli ve köklü bir site olarak görülür.(Ancak benim ecancan.net deneme tahtam olduğu için şuan pek güzel konumda değil malesef onun için alt bağlantıları zayıf durumda daha yeni yeni toparlamaya başladım siteleri bu blogumunda onlara destek çıkması için ve faydalı olmak için açtım. )

Genel olarak web siteleri kendileri ile doğrudan bağlantılı anahtar kelime aramalarında alt bağlantılara sahip olurlar.Ancak buluduğu sektörde ve o sektörde kullanılan genel anahtar kelimede alt bağlantılarının listelenmesi oldukça zor bir işlemdir.Ancak yapılamaz değildir. Bir anahtar kelimede alt bağlantıların gözülmesi ve listelenme nedeni bir kaç farklı sabebe bağlıdır.

[onemli]Link Yazısı Yoğunluğu:[/onemli] yani[onemli]Anchor Text[/onemli] ile ifade ettiğim anahtar kelimeler genellikle site sahibinin hedef kelimesine yönelik yapılan bir çalışmadır. Ancak sizin isteğiniz dışında verilen linkler althedef kelime değil onun yerine daha çok site ismi ile verilmektedir.Buda sitelerin genellikle site isimlerine ait aramalarda alt bağlantılarının görüntülenmesini sağlamaktadır.Bir siteye ait baclinklerde en fazla kullanılan Anchor Text sizin o kelimede lider olmanızı sağlar. Anchor Text yoğunluğunu ölçmek için http://opensiteexplorer.com adresinden sitenizi sorgulayarak yan menüden Anchor Text sekmesine girmeniz yeterli olacaktır.Birinci olarak listelendiğiniz kelimeler alt bağlantı görüntüleme oranı yüksek olan sayfadır. Bu oran azalarak aşağıya doğru ilerlemektedir.

[onemli]Page Authority :[/onemli] Sayfa ilgisi olarak çevirebiliriz. bu değer çok önemlidir. (Bunuda yine yukarıdaki verdiğim linkten sorgulattırabilirsiniz.) Bu değer  ne kadar çok ana sayfa değerine yakınlaştıkça alt bağlantı olarak gösterilme oranının artacağını gösterir.(Daha bir çok başlık var ancak bunların anlatımını nasıl yapacağını bilemiyorum bu yüzden ana nedenlerini anlatacağım.Neyse devam edelim.)

[onemli]Ziyaretçi Durumu :[/onemli] Alt sayfaların ziyaretçi istatistikleri önemli bir değeri vardır. Web sitesinde ziyaretçiler tarafından ilgi çeken ve önemli bulunan sayfalar alt bağlantı olarak gösterilme oranı çok fazladır.Bu işleme ziyaretçilerin oturum süreleri ve yaptığı yorum sayılarıda dahildir.

Özetlemek gerekirse alt bağlantıların görünmesini istediğimiz sitelerin önemli sayfalarına ve önemli anahtar kelime içeren sayfalara seo çalışmalarına ihtiyaç vardır. O sitenin o anahtar kelimede ilk sıraya çıkabilmesi ve o sayfanın gösterim oranının artması için tanıtım yazıları, backlink ve reklamı dahi yapılabilinir. Ama en etkili sistem tanıtım yazılarıdır. 😉

Elimden geldiğine ve dilim döndüğü kadar sizlere  anlatmaya çalıştım. Makalemin sonuna kadar okuğunuz için teşekkür eder ve bir yorum atarak destek olursanız sevinirim. Bir başka konumda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.