Google Adsense Onay Süreci (Adsense Pin Sonunda Geldi)

Merhaba değerli ziyaretçilerim ve takipçilerim sonunda adsense pinim elime ulaştu ve hemen panele giderek onaylama yaptım ve bu adsense pinin gelmemesi durumda oluşacak sorunlar ve sürece bir değineyim istedim.

Öncelikle adsense google taraflı bir reklam ağıdır.En çok kullanılan ve güvenilir bir reklam ağı olduğu için bu ağa katılmak isteyen site sahipleri sayısı gün geçtikçe ilerleyen teknoleji ve internet dünyası ile artmaktadır.(Bunlardan biriside artık benim :))Öncelikle site sahibinin adsense hesabının olması için belli bir onaylanma süreçleri vardır. Gelin bu onaylanma süreçlerine beraber inceleyelim.Toplamda 3 tane adım vardır.

[alinti]İlk Adım (1.Onay) :[/alinti]

İlk önce  Google adsense başvurusu yapmalısınız. Başvuruyu Google adsense linki üzerinden yapabilirsiniz.Başvuru sayfasına girdikten sonra bir google hesabı ile giriş yapmalısınız. Google Adsense İlk Başvuru sayfasıGirişinizi yaptıktan sonra karşınıza yan taraftaki resimdeki gibi bir sayfa karşılayacak.Bu sayfada gerekli yerleri eksiksiz ve yanlışsız bir şekilde doldurarak diğer sayfaya geçeceğiz.Diğer sayfa bizim son sayfamızdır bu sayfadaki gerekli bilgileri eksiksiz ve yanlışsız bir şekilde Google-adsense-son-basvuru-formugirdikten sonra adsense hesabımızın ilk onayını yapmış olacağız.Ancak son sayfadaki bilgileri türkçe karakter kullanmadan doldurmaya özen göstermelisiniz aksi taktirde bilgiler yanlış uyarısı alabilirsiniz.Son sayfadaki bilgilerimizide eksiksiz ve yanlışsız doldurduğumuza göre başvurumuzu onaylayıp google çalışanlara iletebiliriz, ardından siteniz google çalışanları tarafından incelenip adsense reklam ağına uygun oluğ olmayacağına karar verirler ve bunun sonucunu size mail atarak bildirirler.Ayrıca mailde sitenizin neden kabul edilmediği sorunlarıda listeleyerek iletirler. Google adsense ağına katılabilmek için sitenizin hiç bir şekilde illega bir geçmişi ve içeriği bulunmayacaktır tamamen legal ve düzenli bir site olması gerekli bunun dışında belirli kitleye hitap eden ve belirli bir ziyaretçisi olması gereklidir.Site içi dolaşımın iyi olması ve uygun reklam alanlarının bırakılması da ayrı bir önem taşımaktadır. İllegal olarak siyasi bir görüş ve eylem içermeyecektir.Daha bir sürü kriter mevcuttur bu şartlara Adsense Şartları linkinden ulaşabilirsiniz. Bu şartlardaki temel maddeler ilk onay sürecinden gözden geçirilir. Devamındaki şartlara ve sitenin işleyişinde bağlı olarak diğer şartlar 2. adımda incelenir.

[alinti]2.Adım (2.Onay) :[/alinti]

2.onay çok önemli bir bölümdür.Çünkü bu bölümde adsense hesabınız demo olarak açılır yani daha başlangıç hesabı olarak.Bu hesaptan sitenize uygun reklam boyutlarında reklam kodlarını alıp sitenize yerleştirirsiniz. Bu aşamada reklemlar boş olarak sitenizde gözükecektir.Google çalışanları sitenizi belli bir süre içerisinde tüm aşamalardan değerlendirerek bir kaç gün test ederler bu test aşaması 2 – 1 hafta arası devam edebilmektedir.Bu onayıda geçtikten sonra geriye hemen hemen hiçbir şey kalmamış demektir.

[alinti]3.Adım (3.Onay) :[/alinti]

Bu adımdaartık sitenizdeki reklamlar gözükmeye başlayacaktır ve hesabınız standart adsense kullanıcı hesabı ile hizmet vermeye başlayacaktır. Bu adımda en önemli olan adım Adsense Pini’dir. (Adsense pini sizin hesabınızdaki adresi onaylamak ve kişisel kimlik belgelerinizi teyit etmek amacı ile Google tarafından gönderilen bir postadır.Bu portada hesabınızın tam olarak kullanımı ve paranızı almanız için gerekli ve önemli bir şifredir.)Adsense pini bildirimi panelinize düşmesi için [onemli]20₺ (Türk lirası)[/onemli] reklam eşiğine gelmeniz gerekmektedir. Bu eşiğe geldiğiniz süreden bir kaç gün sonra hesabınıza bir bildirim düşecektir.Bu bildirimde sizden adsense pininizi onaylanmasını isteyecektir. Bu esnada ilk pininiz yola hazırlanıp yola çıkmış demektir ve adresinize doğru gelmektedir.Postanın adrese olaşması 2 -4 hafta arasında değişim göstermektedir.Eğer pin hala gelmediyse tekrar yeni pin istemek için 3 hakkınız bulunmaktadır. 3 defa yeniden pin isteme hakknızı doldurduktan sonra son pin isteme hakkından 6 ay sonra hala bir pin kodu girilmediyse reklemlerınızın gösterimi duracak ve panelinize kimlik bilgileriyle doğrulama bildirimi içeren bir bölüm açılacaktır. Bu bölümde kimlik bilgilerinizi girerek ve devletten sie verilen kimlik bilgilerini içeren bir belgenin fotokopisi yada direkt olarak kimliğinizi fotokopisinin yollanması gerekmektedir. Bu işlem yapıldıktan sonra karşı tarafın onaylaması ile artık hiç hiçbir onay kalmadan temiz ve sağlıklı bi adsense hesabınız olmuş olacaktır.

Bu yüzden çoğu web sitesi sahibinin bir çok nedenden dolayı hala bir adsense hesabı bulunmamaktadır. Zorlu bir süreç ile hesap verilen bir reklam ağıdır Google Adsense.

Ancak şükürler olsun ki dün adsense hesabımı onayladım ve aşırı derecede rahatlamış bulundum. Üstelik bulunduğum konuma kolayca adresi bularak ulaştırdığı içinde ayrıcaşaşırmış durumdayım. Türkiye içindeki diğer postalarımda hep devamlı bir iletişim kurularak tekrardan bir adres alınmıştır.Google kalitesini bir kere daha ortaya koydu.Neyse daha fazla uzatmadan konuma son noktayı koyayım.

Makalemin sonunda kadar okuduğunuz için teşekkür ederim ve bir yorum ile destek verirseniz sevinirim.Soru ve sorunlarınız için konu altına yorum bırakabilir yada iletişim sayfasından mail gönderebilirsiniz. Bir başka konuda görüşmek üzere kendinize iyi bakın. 🙂