WordPresste Kullanılmayan Resimleri Silmek

Hali hazırda herkesin mutlaka wordpress sistemi ile oluşturulmuş bir web siteleri mevcuttur. Ancak genel de kullanıcılar sitelerin uygun tema bulmak devamlı bir çok tema değiştirmektedirler. Bu temaların hepsini 1-2 gün kullanmaları ve kullandığı süre içerisinde içerik eklemeleri sırasında içeriğe eklediği resimler o temanın özelliğine göre kırpılıp temanın gerekli yerlerinde kullanılmaktadır. Kişide devamlı bu şekilde tema değişikliğinde bulunduğunda eski temaların o kırptıkları resimler sunucuda kalacaktır ve tema değiştiğinde o tür dosyalar maalesef silinmez. Bu gereksiz resimleri tek tek el ile silmek oldukça zordur ve içeriğiniz gerçekten sayılmayacak kadar çok ise bu durum imkansız hale gelir. İşte bu durumu ortadan kaldırmak ve sunucunuza gereksiz yük bindirmemek için size bu işlemi kolaylaştıracak bir eklenti sizin yardımınıza koşa koşa geliyor 🙂

Image Cleanup eklentsi ile bu işlemi kolaylaştırarak kolaylıkla gereksiz resimleri silerek sitenizi bu ağır yükten kurtaracaksınız. 

image-cleanup-01

 

image-cleanup-02

[kirmizi-uyari]Bu işlemleri yapmadan önce mutlaka yedek alınız.[/kirmizi-uyari]

Image Cleanup Eklenti Kullanımı:

  • Eklenti adresine buradan ulaşarak eklentiyi bilgisayarına indirebilirsiniz yada wordpress sisteminizden eklenti ismi ile arama yaparak wordpress üzerinden kurulum yapabilrisiniz.
  • Eğer bilgisayarınıza indirdiyseniz eklentiyi ftp de plugins klasörnün içine atarak wordpress eklentiler kısmından eklentiyi aktif etmeniz gerekmektedir.
  • Temayı indirdikten sonra WordPress admin paneli > Araçlar > Image CleanUp bölümüne giriş yaparak Index Images linkine tıklayın.
  • Bu işlemi yaptıktan sonra eklenti sizin ftp adresinizde bulunan ve temanın kullanmadığı gereksiz resimleri tespit ederek tüm ftp de bulunan resimleri kategoriler şeklinde ayrıştıracak.
  • Bu işlem sonuçlandığında gereksiz (kullanılmayan) resimler yukarıdaki sekmelerden Unreferenced unused images bölümünde listelenecek. Bu bölümden gereksiz resimleri rahatlıkla silebilirsiniz nacka bu resimlerken yineden dikkat etmenizde fayda var aksi haşde silindikten sonra geri dönüşü zor olabilir.
  • Bu işlemleri yapmadan önce mutlaka yedek almayı unutmayın.