Hızlı ve Güvenli WordPress Nasıl Olur ?

Şu sıralar blog üzerinde biraz daha durmaya çalışacağım günlük ve haftalık konu giremesem bile en azından konu buldukça girmeye çalışıyorum. Bu günkü konumuz ise bir çok kullanıcın yaptığı hataları ve wordpress sisteminin yavaşlaması, güvenliği için neler yapılabilinir onları anlatmaya çalışacağım. Ha güvenlik deyince de aklınızda abartmayın güvenlik konusu tamamen sizin sistemi ve internet ortamınızdaki hareketlerinize bağlıdır. Nasıl mı ?

Madem böyle bir giriş oldu o zaman güvenlikten girelim konuya. Genellikle çoğunluk sitelerinde veya internet ortamında saibit bit şifresi vardrı unutmamak için max 2 veya 3 tane sabit şifresi olur ve internet ortamında nereye kayıt olunursa olunsun bu şifreler üzerinden kayıt olurlar. Doğla olarakta bu kayıtlı şifreler daima kayıt olduğunuz sitelerin database (veritabanına) kısmına kayıtlanır. Çünkü bir daha ki girişinizde kayıt olduğunuzu oradan bulup o bilgilerle giriş yapması için. Hal böyle olunca internette ne olduğu belirsiz bir ton site var ve devamlı internet ile gezinirken bir yerlere üye oluyor veya giriş yapıyorsunuz. Ancak sitelerin güvenirliğini bilmediğiniz siteye kayıt olduğunuzda adamlar o siteye kayıt olan kişilerin şifrelerini veri tabanından bakarak kişilerin şifrelerini öğrenmiş oluyorlar. Bu aldıkları şifreler ve kullanıcı bilgileriyle çeşitli platformlarda deneyerek sizin hesaplarınıza el koyabilir veya bir programa bu şifreleri girip kişisel sitelere vs bu şifrelerin kombinasyonlarını deneyerek admin girişi yapabilirler. Genel kullanıcıların şifreleri ve ortalama bir şifre gurubu muhakkak vardır bu duruma göre bir çok kullanıcı hesabı girişi yapılabilinir. Bu durumlar için en önemli güvenlik önlemi pek bilmediğiniz ve sık kullanmayacağınız yerlere devamlı kullandığınız şifreler girmemeniz sizin faydanıza olacaktır. Çok kullandığınız hesapların şifrelerini daima farklı karekter girişleri ile güçlendirmelisiniz.

En önemli sebeplerden birini geçtikten sonra diğer adımlar sizin sitenizi kullanışınıza bağlı olarak değişiyor.

Peki asıl olay wordpress sisteminizin hıznı nasıl korurum veya nasıl hızlandırırım. Burada tonlarca uygulamalı ve teknik açıklama girmeyeceğim en basitinden ve herksin normal standart kullanıcıların anlayacağı türden düz mantık bir anlatım yapacağımı baştan belirteyim. WordPress sistemi devamlı geliştirilebilinir ve açık kaynak kodlu bir sistem olduğunu her wordpress kullanıcısı bilmekte. ( Buradan wordpress gönüllü geliştiricilere saygılarımı sunarım ayrıca. 🙂  ) Hal böyle olunca wordpress sistemi için ve ihtiyaçlarınız doğrultusu için bir site geliştirmek için bir çok eklenti vs yükler kullanırız. Onların yetmediği yerde de kendimiz girer bir kaç kodlama yaparızki bu kodlamaları zaten yeterli bilgi dahilinde yapmadığımızda sistemimizde olumsuz hatalar ve yavaşlamaların gözükmesi gayet doğaldır. Aynı zamanda da bir çok eklentinin aynı anda çalışması ve peki bilinmedik eklentilerin zararlı kodlamaları da sistemi yavaşlatmaya nedendir. WordPress sisteminda çok fazla eklenti kullanmak daima zararlıdır. O kadar eklentiye ihtiyaç duyuyorsanız o yaptğınız projenin daha iyi daha verimli olabilmesi için sitenize özel tema kodlatmanızda daima fayda vardır.

Özet kısmına gelecek olursak wordpressinizin güvenli ve sağlıklı olabilmesi için daima zor şifre ve az eklenti kullanmanız wordpressinizi uzun ömürlü yapar. 🙂

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder. Soru ve sorunlarınız için iletişim sayfasından mail gönderebilir yada konu altına yorum bırakabilirsiniz. Kendinze iyi bakma ve wordpress kullanmanız dileğiyle. 🙂