Google EMD Algoritması Nedir?

Google EMD (Exact Match Domain) algoritması easaslı olarak 2 şekilde siteleri düzenledi. Bunlardan ilki anahtar kelimeler ile birbiriyle uyumlu domainlerin alınıp domain kalitesinden faydalanıp içeriklerin kalitesiz ve yanlış backlink almış sitelerdir.

Örnek vermek gerekirse [onemli]”araba oyunları”[/onemli] kelimesinde yükselmek için [onemli]arbaoyunları.***[/onemli] diye bir domain ile kolayca o kelimede yüksemeyi hedefleyen siteleri engellemek amacıyla bu şekilde bir algoritma geliştirildi. Çünkü bu sitelerin içeriklerinin yetersiz ve backlinklerinin alakasız ve değersiz olmasına rağmen googlede üst sıralara çıkması kullanıcılar tarafından olumsuz bir sonuç doğuruyordu.Bu yöntem ile bu şekilde üst sıraları hedefleyen sitelerin hepsinin sıralaması değişti ve bir çoğu spam cezasına çarptırıldı.

Bir diğer etki alanı ise alınan backlinklerin alaka düzeyine göre etkilerini düzenlemeyi amaçlamıştır. Bu algoritmas güncellemesinden önce yüksek bir değere sahip bir sitedene aynı içeriğe sahip olmayan bir sitenize link alımı sizin sitenizi anında üst sıralara çıkartmanızı sağlıyordu ve hiç bir çalışma gerektirmiyordu. Ancak bu EMD algoritması ile bu durumun önüne geçilmesi ile alınan backlinkin link çıkışı yapılan sitenin başlık, açıklaması ve url kısmını tarayarak link çıkışının yapıldığı kelime ile bir eşleşme aranır böyle bir eşleşme sonuç bulursa o backlink etkili bi backlink olarak algılanırdı. Ancak böyle bir eşleme olmaması durumunda o link çıkışının hiç bir etkisi olmayacaktır.

Örnek vermek gerekirse motor.com adresine sahip büyük bir sitesen algoritma güncellemesi öncesinde araba kelimesi ile başka bir siteye link çıkışı o siteyi rahatlıkla araba kelimesinde üst sıralara taşırken EMD güncellemesi sonrasında bu backlinkin değeri oldukça düşük bir değer sahip olmuştur. Peki bu algoritmada baclinkin etkili olabilmesi için ne yapılmalıdır.

Link verilen kelimenin link çıkışı yapılan sitenin başlık açıklama ve url kısmında link çıkışındaki kullanılan anahtar kelimenin url yada başlıkta bulunması gereklidir etkili backlink için bu yüzden tanıtım yazılarının biraz daha önemini anlayabiliriz. Bİr örnek ile açıklayalım.

Mesela;

Oyun –> Oyunlar.com // oyun kelimesinden verilen link bu adresteki site için link çıkışı sağlanan siteye etkisi olacaktır.

Araba Oyunları –> Oyun.com/araba-oyunlari/

Bebek bakımı — > Bebecik.com/bebek-bakimi/

Şeklinde örnekler ile açıklanabilir.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorum ile destek verirseniz sevinirim. Soru ve sorunlarınız için konu altına yorum bırakabilir yada İletişim sayfasından bana mail gönderebilirsiniz. Bir başka konuda göüşmek üzere.