Kişisel Blog Siteleri Neden Tercih Ediliyor?

Kişisel Blog Siteleri Neden Tercih Ediliyor?

Son dönemde birçok kişisel blogun açılması bu alanın ilerlemesini ve yeni blog açanların da tercihlerini kişisel bloglardan yana kullanmalarını sağlamıştır. Kişisel bloglar adından da anlaşılabileceği gibi sahibi olan kişinin ürettiği içeriklerle donatılmış bir blog olarak dikkat çeker. Çoğu kişisel blog yazarı, bloglarında herhangi bir konuya bağlı kalmazlar ve bilgi sahibi oldukları tüm alanlarda içerik oluştururlar. Dolayısıyla kişisel bloglar için karma blog adı da kullanılabilir. Burada önemli olan ve kişisel blogları kaliteli yapan etken, içeriklerin kişisel blog sahibi olan kişi tarafından belirlenmesi ve oluşturulmasıdır. Yani kişisel blog yazarı sadece bilgi sahibi olduğu konularda içerik oluşturur. Bu da blogdaki yazıların ve diğer içeriklerin kaliteli olmalarını sağlar. Eğer herhangi bir konuda sağlam bir bilgi birikimi ile yazılan birkaç makale okumak istiyorsanız sizler de ilgi çeken bir kişisel bloga göz atabilirsiniz. Böylece aradığınız konu hakkında en detaylı ve doyurucu bilgi kaynağını tespit etmiş olursunuz.

Kişisel Bloglarda Hangi Konular İşleniyor?

Kişisel bloglarda işlenen konularda genel bir kısıtlama yapmak söz konusu değildir. Bu anlamda bir blog yazarının hem tarih hem de teknolojiye karşı ilgisinin olması, her iki tür içeriğin aynı blogda bulunabilmesine olanak sağlar. Dolayısıyla sizlere dışarıdan bakıldığında alakasız ve mantıksız görünen içerik düzeni kişisel bloglar için son derece normal olabilir. Genel olarak kişisel blog yazarları daha çok bilgi sahibi oldukları alanlarda içerikler oluşturarak sitelerini donatırlar. Bu da kişisel bloglardaki yazıların daha kaliteli ve doyurucu olmasını sağlar. Aynı zamanda kişisel blog yazarları için makale yazılacak konu değil, ilgi çeken ve bilgi sahibi olunan konu kavramı vardır. Bu da demek oluyor ki içerik yazabilmek için öncelikle öğrenmek gerekir. Bu amaçla bile bir kişisel blog açılarak yönetilebilir. Kişisel blog sahibi olan bir kişi zamanla kendini geliştirir ve ilgi duyduğu konu başlıkları hakkında detaylı ve derin bir bilgiye sahip olabilir. Bu durum insanların sosyal ve kültürel açıdan gelişmesini sağlar.

Örneğin sosyal medya yönetimi üzerine içerikler paylaşan bir blogda instagram reklam verme gibi konuların da bulunması, blog yazarının konuyu birebir inceleyip detaylandırdığının çok güzel bir kanıtıdır.

Kişisel Bloglar Para Kazandırır mı?

İnternet ortamında blog yazarak para kazanmak isteyen milyonlarca kişi vardır. Fakat blog yazarak para kazanmak için blogunuzun dikkat çekici içeriklerde donatılmış olması gerekir. İnternetten para kazandıran birçok sistem olmasına rağmen blog yazarak para kazanmak isteyen kişilerin yönelebileceği birkaç yol vardır. İlk yol olarak Google Adsense reklamlarından para kazanmak için girişimde bulunulabilir. Adsense ile reklamlardan para kazanmak isteyen birinin sahip olduğu siteye her gün binlerde kişinin girmesi gerekir. Öyle ki para kazanabilmek için sitenize aldığınız reklamlara ziyaretçilerin tıklaması gerekecektir. Adsense hiçbir zaman gösterim başı para ödemez ve bu durum birçok blog yazarının para kazanmasını engeller. Bazı bloglar her zaman fazla takipçiye sahip olsalar da para kazandırmazlar. Bunun en büyük nedeni reklam yerleşiminin doğru bir şekilde yapılmamasıdır. Bloglar sayesinde reklam alarak para kazanmak isteyen birinin en çok tıklanacak alanlara adsense kodu eklemesi gerekir. Adsense kodu eklendiğinde o kısımlarda otomatik olarak reklam gösterilir ve reklama her tıklandığında blog sahibi para kazanır. Adsense ile para kazanan kişiler kazançlarını arttırmak için mobil tema özelliklerini de aktifleştirebilirler. Bu durumun gerekli olmasındaki en temel etken mobil uygulama reklamların daha fazla yer kaplaması ve daha büyük olasılıkla bu reklamlara tıklanmasıdır.

Kişisel Bloglarda Ne Tür Domainler Kullanılır?

Eğer bir kişisel blog açmak istiyorsanız seçeceğiniz domaine dikkat etmeniz gerekir. Domainler genel olarak akılda kalıcı olmaları orantısıyla kaliteli ya da kalitesiz olarak ikiye ayrılırlar. Sizler de kaliteli bir domain alarak akılda kalıcı olabilirsiniz. Domain keyword olarak belirlendiğinde her zaman için daha fazla hit kazandıracaktır. Fakat kişisel bloglar için seçilecek domainler arasında keyword olması pek muhtemel değildir. Kişisel blog açmak isteyen birinin ismini harmanlaması ve bu şekilde bir domain oluşturması gerekir. Diğer şekillerde de domain alabilir ve bloga bağlayabilirsiniz. Fakat bu gibi domainleri kullandığınızda ilk bakışta blogunuz bir kişisel blog havası yakalayamaz. Dolayısıyla daha ilk adımda tökezlemiş olursunuz. Bu nedenle kişisel bloglarda seçilen domainlerin isim ya ismin türevi olmasına dikkat edilmelidir.

Örnek kişisel blog: http://oguzveliyavas.com/