Kopya İçerik ve Seo İlişkisi

İçerik kopyalama genel olarak 2 faklı şekilde olur. Bunlardan birisi site içinde yapılan kopya durumu.Bu kopya durumu mesela site sahibi “[onemli]ankara otobüs bileti alma[/onemli] , [onemli]erzurum otobüs bileti alma[/onemli] , [onemli]balıkesir otobüs bileti alma[/onemli]” 3 farklı başlık altında aynı içeriği yayınlaması google gözünde kopya içerik olarak gözükmesine ve sitenin spam yemesine kada giden bir durumdur.Ancak google spam yemeden önce kullanıcı sitesini eğer webmaster araçlarına kaydetmiş ise site sahibine bu durumu ile alakalı bir mail gönderilir. Diğer kopya içerik durumu harici kaynaktan alınan içerik ile meydana gelen bir durumdur.Harici kaynakdan içerik kopyalanmasının site içi kopya içeriğe nazaran çok büyük cezaları yoktur.Ancak sitenin sıralamalarda sırlama kaybetmesi arama motorları tarafından sıralamasının artmaması en belirgin sorulardan birkaç tanesidir.Diğer sitelerden yapılan alıntılardan öncesinde veya sonrasında alıntıdan uzun miktarda özgün açıklamalar girilmelidir ki google bu yazının alıntı olduğunu doğrulasın.Bunların dışında o alıntının sitenin diğer sayfalardaki kullanım oranları önem taşıyan bir durumdur.Ancak sitenin her konusunda birçok alıntı mevcutsa google gözündeki kalitesi düşecektir.

Özgün içerik bulunduran sitelerin sık karşılaştığı sorun sitelerin sıralamasıdır.Çoğu webmaster kendi içeriğini kopyalayan sitelerin kendi sitesinden daha önde çıkmasından şikayetçidir. Bu sorunun en temel sebebi kopya içerik bulunduran sitenin yıllanmış bir geçmişi veya sağlam bir baclink çalışması yapılmış olmasından kaynaklanmatadır. Mesela  yeni açılmış  haber sitesinde yada hiç bir backlink alımı vs olmayan bir siteden yayınlanan özgün bir haberi bir başka site gelip o haberin aynısını alsa ve bu sitetenin tüm seo çalışmaları bitmiş ve birçok backlink alımı bulunuyorsa bu siteden gelen index ilk sıraya oturacaktır. Diğre site ise sırlamada düşük kalacak hatta hiç gözükmeyecektir. Şöyle düşünebilirsiniz, siz haberi uzun zamandan eri sunan bir kişiden mi yoksa daha yeni atılmış neyin ne olduğu belli olmayan bir siteden mi almak istersiniz işte tüm mesele bu. Ancak bunların böyle olduğunu gören bir çok webmaster hemen yeni bir site açarak ve aşırı derecede backlink alımı ve seo çalıştırması yaparak içerikleri ise baka siteden alarak yayınlaması ve aynı o siteyi taklit etmesi sitenin sıralamasını hiç değiştirmeyeceği gibi dahada geri düşürecektir hatta spam yemesi an meselesidir. Bunun sebebi ise bu sitenin ne kadar backlink kopya-içerikalmasına rağmen trustrank değerinin düşük olmaıs ve sitenin yeni açılmasıdır. Diğer sitenin her ne kadar site içi seo vs link yapısı düşük olsa bile trustrank değeri ile arayı kapatıp önüne geçmesi normaldir.

Zaten kopya içerik yerine internetin bu içeriklerden arındırılsa ve kullanıcı istediği bilgiye anlayabildiği bir anlatımla anlaması ne kadar güzel bir sonuç doğuracaktır.İşte internetin daha düzgün ve daha düğru bilgileri onlarca sayfa taraması ile bulmak yerine tek seferde ve bir çok anlatım şekliyle bulmamız mümkün olacaktır. Bir konuyu her site sahibi kendi dili ile anlatacak ve o şekilde sunumunu yapacaktır.Google’ın ana amacı budur. Ancak şuanki ülkemizde herkesin amacı kısa yoldan ve kolay bir şekilde para kazanmak olduğu için hiçbir zaman kolaylıkla net ve doğru bilgiye ulaşamayacağız.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorum ile destek vermenize sevinirim. Sorun ve sorunlarınız için iletişim sayfası veya konu altına yorum atarak belirtebilirsiniz. Bir başka konuda görüşmek üzere kendinize iyi bakın selametle kalın. 🙂