Metalar Nedir? ve Meta Tagların Önemi

Merhaba değerli ziyaretçilerim ve takipçilerim. Çeşitli büyük web sitelerin kaynak kodlarını inclerken dikkatimi meta tagları çekti.Sitelerin meta taglarında site sahibinin ve sitenin tüm bilgisi net bir şekilde açıklanmıştı her ne kadar diğer sayfalarda spam a doğru kaysa bile bir çok yere dikkat ettiklerini gördüm.Bende meta tagların önemini içere bir konu hazırlamaya karar verdim.(Yanlış anlamayın seocu felan değilim ancak devamlı seo üzerinden araştırmalarım ve okuduğım kitaplarım çoktur.)Neyse daha fazladan konuyu uzatmadan konuya giriş yapalım.

Meta etiketleri seo açısından en tartışmalı konulardan bir tanesidir. Çünkü yanlış kullanımlarda google tarafından site spam olarak algılanabilinir.Bu nedenle seo açısından en çok tartışılan ve konuşulan seo kriteridir.Metalar, sitelere ait bilgi ve bilgi bloglarına arama motorlarının daha kolay iletilmesini sağlamaktadır.Sitenin açıklaması, hedeflediği kelimeler, site sahibinin ismini, iletişim bilgilerini, hatta coğrafi konularını ve hedelerini, site dilini ve onlarca bilgiyi kullanıclara ulaşmadan arama motorlarına iletilmesini sağlarlar.

Seo açısından metalar oldukça gereklidir.Çoğu site sahipleri doğru kullanımları konusunda yeterli bilgiye sahip değiller. Bu nedenle bir çok site sahipleri uzun ve gereksiz kelimlerle spam yapmaktadırlar.Arama motorları için şuanki tarihten [onemli]5-6[/onemli] yıl öncesinde metalar en büyük seo kriteri olarak geçiyordu.Ancak zamanla teknolojik çağın gelimesiyle birlikte internet siteleride aynı oranda değişim uğradı ve arama motorları sitelerin bir çok kriterine bakarak değerlendirme yapmaya başladı.Her ne kadar google spam yöneticisi olan [onemli]Matts Cutts[/onemli] (Ailesinin “t” ile bir sorunu var galiba.) tarafından verilen açıklamaya göre Google tarafından metaların önemi olduğunu söylese bile, aslında metaların üstüne çok düşmeyin seo sadece meta değildir demek istemiştir. Bu yol ile spam mesajlarının da bir o kadar çok önüne geçmiş olduğunun göstergesidir. Metaların önemi diğer [onemli]200[/onemli] tane so kriteri içinde tek bir tanesinin yapılmasının bir önemi yoktur denilmeye çalışılmıştır. Bu şekilde artık spamların önüne bir nebze geçilmiş olsa bile hala bu yönde devam eden bir çok kullanıcı mevcut.

Metalar [onemli]head[/onemli] kodlarının arasında yer almalı ve uygun kapatılış şekilleri kullanılanarak w3c hatalarına sebep olunmamalıdır. Bu konumda öenmli olan ikitane ana metaları tanıtacağım diğerlerini ayrı bir konu olarak tekrar listeleyeceğim ileriki konularda.

[alinti]Meta Description[/alinti]

Meta description yani açıklama metaları ile sitelerin bir cümle ile aram motorlarına tanıtılmasını sağlayan bir meta kodudur.Aynı zamanda cümle yapısında olmalıdır ve spam şeklinde cümle içinde minimum düzeyde “,” kullanılmalıdır.

Örneğin bir oyun sitesinden meta description etketi aşşağıda tanımlanmıştır.

Spor oyunları,Spor,Sporcu oyunları,Sporcular,Spor oyunu,Spor oyunları sitesi

Bu meta açıklamasını incelediğimizde, sanki meta etiketi gibi bir açıklama olduğunu görebilirsiniz.İşte yukarıdaki örnek spam teşkil eden bir örnektir.Normal bir açıklama metininde minimum düzeyde virgül ve bu metinler bağlaçlar ile birleşik bir cümle oluşturması gerekmektedir.Örneğin;

Spor oyunları ve Sprocu oyunlarının bir çok çeşitini spor oyunları sitemizde bulabilirsiniz.

Yukarıdaki açıklamada çok mantıklı bir açıklama olmasada bu google gözünde spam olarak görülmemektedir ve doğru bir açıklama olarak gözükür.Aynı zamanda meta açıklaması ile site içeriğinin benzerliği arttıkça seo tarafından o kadar etkisini göstermektedir.

[alinti]Meta Keywords[/alinti]

Meta etiketleri,sitelerin hedeflediği gelimelerde anahtar kelimelerin Google’a belirtilmesini sağlamaktadır.Bu kelimeler sayıca 10 ila 160 karakter arasında değişmektedir.!60 karakterden uzun olmaması gerekmektedir.Meta etiketlerinin sitenin anahtar kelime yoğunluğuna göre sırayla belirlenmesinin etkisini arttıracaktır.Ancak yinede meta etiketleri seo açısından belirleyici bir kriter değildir.Çünkü Google bu kelimeleri dikkate alarak sitenin sırasını belirlememektedir.Sadece bu etiketlerinin kaliteli içerik ile benzer olması sitenin tutarlılığını gösterdiği için azda olsa faydalıdır.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorum ile destek verirseniz sevinirim. Soru yada sırunlarınızı iletişim sayfası ile yada yorum olarak konu altına yazabilirsiniz.