Sitenin Geç İndex Alma Nedenleri Nedir?

Merhaba değerli ziyaretçilerim ve takipçilerim bu konuyu forumlarda ve genel olarak çoğu yerde bu sorunla karşılaşanlar için hazırladım.

Sitenin hiç index almamasının 2 sebebi vardır.

  • Arama motoru tarafından ceza uygulanmış olması,
  • Yazılımsal bir hata yapılmış olmasıdır.

Yazılımsal hataları şu şekilde olmuş olabilir;

Sitelerin arama motorlarının botları tarafından erişime izin verildiği dosya türü olan [onemli]robots.txt[/onemli] dosyasında hatalı erişim veya tüm sayfaların indexlenmemesi için yazılmış bir kod mevcut olabilir.

Rel canonical kodu ile, farklı sayfaların aynı adres olarak gösterilme durumu sonucunda farklı sayfalara girildiğinde aynı sayfaya yönlenme sorunu olabilir.

Yanlışlıkla

[kod]<meta name=”robots” content=”noindex, nofollow”>[/kod]

kodunu kullanarak, arama motorlarına bu sayfaları indexlemesine engellemiş olabilirsiniz.

Ancak srorun geç indexleme olunca burada, sebeplerde ve uygulamalarda farklılık göstermektedir. Geç indexlenme durumunda genellikle olası sebepler aşağıdaki listedeki gibidir.

  1. Arama motorlarının sitenizi taramadaki yaşadığı zorluklar.
  2. Sunucu bazlı sıkıntılar, sitenin yavaş olması ve sayfanın görüntülenememesi gibi sorunlar.
  3. Yetersiz güncelleme sıklığı.
  4. Yetersiz backlink alımı.
  5. Yetersiz site içi linkleme

Daha hızlı indexlemek için bu sorunları gözden geçirerek sitenizi tekrar yapılandırabilirsiniz.Bu sorunları tekrar gözden geçirdikten sonra geçmişe dönerek google’da [onemli]site:blog.ecancan.com[/onemli] şeklinde arama yaparak arama kutusunun altındaki [onemli]Arama Araçları[/onemli] kısmından sitenizin son 24 saat, son 1 hafta vs. zaman aralıklarıyla hangi sayfaların indexlendiklerinin ve güncellendiğini görebilmeniz mümkün. Bu sorunları ve uygulamaları yerine getirdiğiniz sürece indexlenme probleminiz kalmayacaktır. Aksi halde hala devam ederse yorum olarak buradan bildirirseniz elimden geldiği kadarıyla yardımcı olacağımdan şüpheniz olmasın. Konumu sonuna kadar okuduğunuz ve ilgilendiğiniz için teşşekkür ederim. Başka bir seo konumda görüşmek üzere kendinize iyi bakın. 🙂