Teknolojinin Hayatımızdaki Yeri…

Bilgisayar başında saatlerce vakit geçirmek ömrümüzü azaltır mı? işte bu yazıya başlamadan önce kendime sorduğum ve cevabını, Google amcaya sorarak bulduğum ilk soru buydu. Ancak daha sonra bu konunun daha da kapsamlı olabilmesi için yeni bir soru ile yeni bir konuya başlık attım. Teknolojinin hayatımızdaki yeri nedir?…

Bildiğiniz gibi teknolojik aletlerin her ne kadar hayatımızı olumlu etkileyecek özellikleri olsa da zararlı özellikleri de vardır diyebiliriz.

Teknoloji ilerledikçe hayatımız daha da kolaylaşmaya başladı. Mesela uzun bir yolculuğa çıkmak eskiden haftalar veya aylar alabilirdi. Ancak şimdi teknoloji sayesinde çıkmış olan arabalar, gideceğimiz yere haftalar veya aylar sonra değil de, dakikalar veya saatler sora ulaştırıyor. Bu arabanın hayatımızdaki olumlu yanıdır. Olumsuz tarafı ise, arabalardan çıkan egzoz gazlarını solumamız. Zehirli bir gazı sokağa çıktığımız an içimize çekmemiz hayatımızı olumsuz etkiler. Bu özellikler sadece arabalar için geçerlidir. Peki ya saatlerimizi verdiğimiz bilgisayarlar? Onlarda aynı etkiyi yapıyorlar mıdır? Bu sorunun cevabı ne yazık ki “evettir. Okuduğuma göre bilgisayarda 6 saat geçirmemiz ömrümüzü %40 oranıyla azaltırmış. Bu da bizlere teknolojinin hayatımızda olumsuz etkilerinde olabileceğini açıklıyor.