WordPress Özel Sayfada Sayfalama Yapmak

WordPress sisteminin bize sunmuş olduğu bir sürü özellikten biri olan ve yaygın bir şekilde kullanılan wordpress temaya özel sayfa şablonu özelliği içinde istediğimiz php kodlarını çalıştırabildiğimizi öğrendik.

Bu bilgimiz ile özel sayfa şablonu olşuturduktan sonra wordpress sistemimizde bulunan belirli yazıları o sayfada listemek istesek nasıl bir yol izleyeceğimize bakalım.

Bu şekilde bir listeleme için wordpress sisteminin bünyesinde bulunan [onemli]query_posts[/onemli] fonksiyonundan yaralanmamız gerekecek.

Konuda yapacağımız projemiz belirli bir kategori ıdsını alarak o kategorinin yazılarını özel bir sayfada listeleyerek ve o yazıların devamını sayfalama işlemini yaparak konumuzu sonlandıralım.

Bunun için öncelikle [onemli]query_posts[/onemli] fonksiyonu ile seçtiğimiz kategorinin yazılarını sayfamıza yazdıralım.

[onemli]Belirli Kategori İçeriklerini Listeleme Kodu[/onemli]

<?php
query_posts(array('cat' => 1));
while(have_posts()) : the_post();?>
<?php the_title(); ?>
<?php endwhile; ?>

Yukarıdaki kodu özel sayfamızın içerisine eklediğimizde yukarıdaki belirttiğimiz ıd sayısına bağlı olan kategori yazılarının başlıklarını listeledik. Peki kategorimizde 10 içerikten fazla yazı var ise onlarıda sayfalama sistemi ile özel sayfa içerisinde sayfalamasını yaptıralım.

[onemli]Sayfalama İçin Gereken Kod[/onemli]

<?php
query_posts(array('cat' => 1, 'paged' => get_query_var('paged')));
while(have_posts()) : the_post();?>
<?php the_title(); ?>
<?php endwhile; ?>

Yukarıdaki kod ile yapmış olduğumuz sayfalama wordpress sistemimizde ayarlar bölümünden ayarlamış olduğumuz ana sayfadaki içerik sayısına göre bir sayfalama yapacaktır bu sayfalama işleminide özelleştirmek için aşağıdaki kodu kullanmanız fayda sağlayacaktır.
[onemli]Özelleştirilebilir Sayfalama İçin Gereken Kod[/onemli]

<?php
query_posts(array('posts_per_page' => 5,'cat' => 1, 'paged' => get_query_var('paged')));
while(have_posts()) : the_post();?>
<?php the_title(); ?>
<?php endwhile; ?>

Yukarıdaki özelleştirilebilir sayfalama yapımı için kodu özel sayfamıza ekledikten sonra istediğimiz yazı kadar sayfalama yapımı için [onemli]’posts_per_page’ => 5[/onemli] 5 sayısını kendi arzumuza göre değiştirip dilediğimiz içerik sayısı ile sayfalama yapabiliriz.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim ve bir yorum ile destek verirseniz sevinirim. Soru ve sorunlarınız için konu altına yorum bırkabilir yada iletişim sayfasından bana mail gönderebilirsiniz.