Hayatımızda İngilizcenin Rolü

Artık İngilizce bilmeyen kalmağı bir devirdeyiz. Herkes hiç yoktan yes ve no demeyi biliyor. Peki genç neslin hayatına bu kadar işleyen ve hayatımızın her alanında çıkan bu dili, artık online şekilde de öğrenebileceğimizi biliyor muydunuz? Günümüzde bu özelliği Konusarak Ogren gibi bir blog/web sitesi ile eğlenceli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Sitede görülecek en önemli detay ‘hadi öğretelim’ diye hangi özelliğe daha ağırlık verilmeli, hangi noktalarda dikkatle durulmalı ve hangi eksikleriniz var bakmadan öğretmek yerine sizi İngilizce Seviye Tespit sınavına sokuyor. Peki, nedir bu sınavın amacı? Sınav şu şekilde işliyor. Öncelikle yurt dışı kaynaklı bir dil ve gramer sınavına giriyorsunuz. Bu sınava göre writting (yazma) ve reading (okuma) bilgisi tam olduğu halde kelimeleri anlamlı bir cümle oluşturup speaking (konuşma) basamağından geçemeyen kişiye özel konuşma ağırlıklı bir program oluşturulur. Writting (yazma) bilgisi tam olmayanlar için, yani kelime bilgisi eksik olanlar için kelime ezberi ağırlıklı bir eğitim programı oluşturulup bu şekilde İngilizce bilgisi güçlendirilir. Reading (okuma) bilgisinde eksiği olanlar içinse gramer ve kelime okuma şekilleri, İngilizcedeki bazı özel okuma türlerini öğreterek bu şekilde ağırlıklı bir program ile buna yoğunlaşıp en iyi eğitim verilir.
Yani işin aslı biz bu dili aslında en iyi şekilde öğreneceğiz de ne işimize yarayacak gibi bir soru sorabilirsiniz. Günümüzde fark ettiğiniz bir olguyu düşündüreyim; hiç filmlerin ve dizilerin, programların, sevdiğiniz şarkı ve videoların orijinal dilinde izleyerek ve anlayarak tam tadına varmak istediğiniz olmadı mı? Örneğin http://www.konusarakogren.com/blog/turk-sanatcilarin-yorumladigi-12-unutulmaz-ingilizce-sarki/ buradaki şarkıların, aslında ne dediğini, duygularının ne olduğunu ve neyi anlatmak istediklerini öğrenmek istemez misiniz? İzlediğiniz dizideki karakterlerin dublaj sesleri yerine gerçek, duygulu bir oynayış sergilediği sesini duyarak ve bu farklı dil olsa dahi anlayarak izlemek size de keyif vermez mi? Okuduğunuz kitap ve yazılardaki çeviri hatalarından muzdarip olmak yerine, özgün dilinde okuyup bu şikâyetlerinizi bir kenara bırakmak istemiyor musunuz? İşte tam da bu fırsat sunuluyor bizlere.

Yalnızca işin eğlence değil bir de kurumsal yanı var. İşe başvururken karşınıza çıkan ”yabancı dil” seçeneğini işaretleyememek veya orta ve ya zayıf olarak işaretlemekten yorulmadınız mı? Bir dil öğrenerek başvurduğunuz işteki rakiplerinizin bayağı önüne geçmek istemez misiniz? Yahut bulunduğunuz işteki kariyerinize, yeni bir donanım ekleyerek kalifiye eleman olmak istemez misiniz?

İşte tüm bunlara evinizin konfor ve rahatında, elinize çay ve kahve alarak kolayca ders saatleri ve dersliklere bağlı kalmadan ulaşabilir kendinize ek bir özellik katabilirsiniz. Durmadan bir üyelik açıp, online teste katılıp, online dersler ile kendinizi gündelik ve iş hayatınızda daha donanımlı bir birey haline getirebilirsiniz.