İnternet Ortamında Ücretsiz İş Yaptırma Düşüncesi

Gerek forum üzerinden gerekse bireysel olarak bir çok insan internet ortamında para harcamayı ve bir işi ücretini ödeyerek yaptılmasını hep bir aptalca bir eylem olark görüyorlar. İçinizden bir çok kişi diyecek ben neyse parası öderim. Kuruların yanında yaşlarında hakkını yemek doğru olmaz elbet ciddi ticaret yapan insanlar var fakat genel olarak internet ortamında parasız her şeyin yapılabileceğini sanan bir çok insanımız bulunmakta.

Bunların en başında herkesin bir şeyleri biliyormuş havasına kapılmasıdır. ÖRnek vermek gerekirse atıyorum A kişisi bir iş yeri için bir site kuracak ve bu işlem için beligisi yetersiz bunun için ne yapacak bu iş üzerinden çalışan ve bu mesleğe sahip olan firmalar ile anlaşma yapacak. Bir kaç firma ile konuştuktan sonra belirli bir fiyat ortaya çıkacak ve bunun bir maliyeti olacak elbet. O maliyeti gören müşteri internet için o kadar para vermek istemeyecektir. Bunun asıl sebebi o işin nasıl yapıldığını bilmeden sadece dışarıdan görünüşe bakarak yargılama yapmasıdır. Dışarıdan bu işi yapan adam bilgisayar başında oturarak bu parayı kolayca kazanıyor gibi gözükmektedir halbu ki gerçekten bu işlemleri gerçekleştirirken o kişinin beline ne kadar ağrıdığını ve o masada oturarak ne kadar bunaldığını bilmemektedir. Heleki küçük bir yazım hatasından kaynaklanan içinden çıkılması zor bir hatayı bulmak kadar beteri yoktur.

Hal böyle olunca adam başka bir şekilde bu işlemini gerçekleştirme yoluna düşer. Bir süre sonra şu şekilde bir laf duyar [onemli]”Bizim komşunun oğlu bu işlerden anlıyormuş sitesi felan varmış”[/onemli] adam bunu duyar duymaz tüm işlerini ücretsiz bir şekilde yada az masraf ile yaptırmayı düşünmeye başlar ardından gider ona yaptırmaya çalışır sonrasında ne olacak peki bunları hiç düşünmez o çocuk sana nasıl destek sağlayacak nasıl senin işini tam yapabilecek o da sağdan soldan öğrendiği bilgiler ile elinden geleni yaparak gerek w@rez bir tema yada ücretsiz bir tasarım ile siteyi oluşturup adama sürecek ardından işi yaptı olarak gözükecek. Bu site için verdiği host ve domain parası çöp olacak ve sağlıklı bir verim alamayacak. Yaklaşık 1 ay sonra pişman olarak tekrar firmaların yolunu tutacak ve işin bedelini odeyerek paşa paşa bu işi tekrar yaptıracak. Arada kaybettiği zaman ve para onun çebinde zarar olarak kalacak. Tek bu örnek ile sınırlamak yanlış olur piyasada buna benzer bir çok işlem var. Adam bir site açacak bunun için ücretsiz tasarım arayışına giriyor ve bu tasarımlar isteklerini karşılamayınca bu sefer temayı sahibinden kaynağından satın almak yerine ya w@rez olarak yada ucuz yollu temayı elde etmeye çalışıyor sonrasından belirli bir zaman sonrasından temadan kaynaklanan sorunların önüne geçemiyor ve istediği gibi destek bulamayınca ya sitesini kapatıyor yada temayı satın almak zorunda kalıyor halbu ki bu işlemi baştan yapmış olsane zaman kaybı olacak neden stres yapacak.

Peki yerli tasarımcıların ücretsiz olarak dağıttıkları temayı kandilerinin miş gibi düzenleyip yapımcının tasarıma koyduğu linki kaldırıp iş yapanlara ne demeli? Onlar ayrı bir topluluk. Kendileri bu zamana kadar elle tutulur bir iş yapamadığı halde ve başkasının emeklerini ücretsiz bir şekilde elde ederek onların emeklerini çiğnemeyi meslek haline getiren insanlara diyeck bir laf bulamıyorum. Ellerine ne geçtiğinide anlamıyorum sadece tek bildiğim o egolarını tatmin etme çabaları.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorum ile görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim. Soru ve sorunlarınız için iletişim sayfasından bana mail gönderebilirsiniz.