WordPress WP-Mail-SMTP Eklenti Ayarlarının Yapımı (SMTP Ayarı)

WordPress sisteminin sitemize gelen güncellemeleri mail ile bildirmesi için gerekli bir kaç ayarların yapılması ve [onemli]WP-Mail-SMTP[/onemli] eklentisine ihtiyaç duymaktadır. Bu eklenti ile sitenize gelen yorumların bildirimini yada sitenize üye olan kullanıcıların bildirimini mail adresinize alabilirsiniz. Bir önceki konum olan wordpress iletişim formu kurulumu konusundaki iletişim formu içinde kullanılabilinir.

Peki Yapmamız Gerekenler Neler?

Öncelikle [onemli]WP-Mail-SMTP[/onemli] eklentisiniz wordpress sistemimize yüklememiz gereklidir. Eklentiyi bulmak için wordpress eklentiler menüsünün altındaki yeni ekle linkine tıklayarak çıkan sayfada [onemli]WP-Mail-SMTP[/onemli] olarak bir arama işlemi yaoarsak karşımıza eklenti gelecektir. Manuel olarak yüklemek için buradan eklentiyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra diğer işlemlerimizi takip edelim.

[onemli]WP-Mail-SMTP[/onemli] eklentimizi sistemimize yükleyip etkinliştirdikten sonra wordpress admin paneli > ayarlar menüsü altından > email linkine tıklayarak eklentinin ayarlar sayfasına ulaşabilirsiniz yada eklentiler sayfasından yüklediğiniz eklentinin altında settings linkine tıklayarakta aynı sayfaya ulaşabilirsiniz. Bu işlemide yaptıktan sonra diğer adıma göz atalım.

Bu adım en önemli kısımdır. Ayarlar sayfasından bizim mail servisimizin ayarlarını girerek işlemimizi tamamlayacağız ancak bu bilgilerin bir kısmını sizin host sağlayınızın vermesi gerekmektedir. Bu ayarlara göz atalım.

 

WP-Mail-SMTP-ayarlari

 

Yukarıdaki resimde hostingimize ait oluşturmuş olduğumuz bir mail adresini örnekteki gibi doldurmanız gerekmektedir. Kendi sunucunuzdan naısl mail alacaüınızı bilmiyorsanız Google üzerinden küçük çaplı bir araştırma ile bulabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra [onemli]SMTP Options[/onemli] başlıklı ayar bölümünden oluşturmuş olduğumuz mail sistemin smtp ayarlarını belirtmemiz gereklidir. Yukarıdaki örnekte benim web servisimin mail ayarlarını görebilmektesiniz.

 

WP-Mail-SMTP-ayarlari2

 

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra 2. resimde vermiş olduğum ayarları yapamamız gerekmektedir. [onemli]Encrypiton[/onemli] başlıklı ayar blümünden bizim hostingimizin yada sunucmuzun ssl sertifikası yada tsl sertifikası kullanıp kullanmadığını belirtmemiz gerelidir. Eğer her iki şifreleme yönteminide kullanmıyorsa 2. resimdeki örnek gibi [onemli]no encrypiton[/onemli] seçeneğini seçmemiz gereklidir. Hemen altındaki seçeneklerden de [onemli]yes use SMPT[/onemli] ifadesi içeren seçeneği seçmemiz gerekmektedir. Bu işlemi bitirdikten sonra tek yapmamız gereken mail adresimizi yazıp ardından mail adresimiz için belirlediğimiz şifreyi yazmaktır. İşlemleri sonlandırtıktan sonra ayarları kaydetip [onemli]Send A Test[/onemli] bölümünden ayarlarımızın çalışıp çalışmadığını denetleyerek işlemimizi çalışır bir şekilde sonlandırabiliriz.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorum ile destek verirseniz sevinrim. Soru ve sorunlarınız için konu altına yorum bırakabilir yada iletişim sayfasından bana mail gönderebilirsiniz.