Tanıtım Yazısı Nedir? Tanıtım Yazısı ve Seo İlişkisi

Son zamanlarda artan ve oldukça yayılan bu tanıtım yazısı alma füryası her tarafa hakim olmuş durumda.Bir çok seo araştırmacısı ve seo üzerine çalışan firmalar devamlı bir çok sitelerden seo çalışması yaptığı sitelere tanıtım yazısı almaktadırlar.Bende bunun sebebini ufak çaplı bir araştırma sayesinde öğrenmiş oldum. Tanıtım yasısının neden alındığını, neden tanıtım yazılarıyla seo arasındaki ilişkiyi  ve tanıtım yazılarının önemini Bu makalemde inşallah sizleride bu konu üzerinde bilgilendireceğim.

[onemli]Tanıtım Yazısı Nedir?[/onemli]

 

Tanıtım yazısının bilmeyen yoktur herhalde. İsmi üstünde tanıtım amaçlı yazılan metinler yada paragraflardır.Bir çok kişiye veya bir çok topluluğu bir ürünü yada bir nesneyi tanıtmak amaçlı ve o ürünün özelliklerini yansıtan sözcüklerden oluşan bir yazı çeşitidir.

[onemli]Tanıtım Yazısı ve Seo İlişkisi[/onemli]

 

Tanıtım yazısında amaçlanan düzgün ve doğal bir backlink çıkışının elde edilmesidir.Kimisi backlink için tanıtım yazısına ihtiyac yoktur gibisinden söylemlerde bulunabilir ancak normal direkt link ile tanıtım yazısının arasındaki link çıkşının bir kaç farklılığından bahsedelim.

Öncelikle normal bir backlink alımında backlin sitenin herhangi bir bölümünden direkt olarak anahtar kelime üzerinden bir link çıkşı vermektedir .Bu link çıkışı tanıtım yazısından alınan backlink’e göre daha etkili olmasına rağmen bu linkin silinmesi ile her geçen zaman siteye zarar verecektir.Çünkü bu şekilde alınan backlinkler kalıcı bir backlink değildir ve direkt olarak anahtar kelime üzerinden etkilediği için faydasının yanında olası durumda zararıda fazladır. Yani direkt anahtar kelime üzerinden alınan link faydalı ancak riskli bir yöntemdir.

Ancak tanıtım yazılarındaki linkler risksiz ve kalıcı linkerdir fakat etkisi direkt anahtar kelime üzerinden alınan linke oranla biraz daha düüktür ama doğal bir link çıkışıdır. Bunun nedeni ise yazıda geçen kelimelerden link çıkışının olmasıdır.Ayrıca tanıtım yazıların normal link çıkışı gibi silinme ve kaldırılma gibi bir durumu yoktur.

Tanıtım yazısını alan kişi bu tanıtım yazısını silme yada linklerini kaldırmaması gereklidir.Bu tanıtım yazısı her iki siteyede fayda sağlamaktadır.

Tanıtım yazısını yayınlayan site hem bilgi amaçlı bir bilgi vermiş olump bu bilgisini de bir site ile göstermesi google gözünde ciddi bir belge olarak gözükerek site kalitesini arttıracak ve tanıtım yazısını yazdıran site ise bu kaliteli siteden backlink kazanmış olacaktır.Tanıtım yazılarındaki anahtar kelimeler ile sitenin anahtar kelimelerinin uyumu ne kadar arttkça link çıkışının değeri o kadar artacak ve o kadar doğallık kazanacaktır.

Özetle, tanıtım yazıları doğal ve risksiz bir link çıkışı sağlandığı için seo alanında daha çok tercih edilen bir link alımı çeşitidir.Bu yüzen tanıtım yazısı alımları çoğalmış ve yaygınlaşmış durumdadır.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorum ile destek verirseniz sevinirim. Soru ve sorunlarınız için konu altına yorum bırakabilir yada iletişim sayfasından bana mail gönderebilirsiniz.Bir başka konuda görüşmek üzere bol çalışmalar ve bol başarılar.