WordPress Öne Çıkan Görselleri Yeniden Boyutlandırma

WordPress kolaylıkla tema değişimi yeteneğini sunan ve bu işlemi çok kolay bir şekilde sağlayan muazzam bir sistem olmakla birlikte illaki bu kadar zor işi kolay bir şekilde yapar iken bazı şeylerin eksik olduğunu farkettiğiniz ve anlam veremediğiniz kısımlar olabilir.

Bu konuda işte bu anlam veremediğiniz ama bir problem olduğunu gördüğünüz bir sorun için yardımcı olacak bir eklenti ve bu problemin sebebini açıklayacağım.

Dönem dönem kullandığınız wordpress temanızdan sıkılarak yada istediği özellikler sunmaması üzerine tema arayışı içerisine girip beğendiğiniz bir wordpress temasını sitenize kurmak istiyorsunuz. Her şey çok güzel ilerliyor ve temanızı sitenize başarılı bir şekilde kuruyorsunz. Daha sonra ana sayfanıza yada sitenizde bulunan yazılara giriyorsunuz bazı noktalarda sanki sizin eklemiş olduğunuz görseller bulanık gözüküyor yada orantısız olarak gözüktüğünü görüyorsunuz.

Bu durumu bir önceki temanızda olmadığını o temada resimlerinizin çok net ve düzgün gözüktüğünü tekrardan kontrol ediyorsunuz. Sorunun wordpress temasından kaynaklandığını düşünsenizde problem tam olarak bu değil maalesef.

Her wordpress temasının kendine özgü tasarımı mevcuttur. Bu tasarımsal özgünlüğün getirdiği boyutlandırmalar haliyle kaçınılmaz olacaktır. WordPress temasında en çok kullanılan ve olmazsa olmaz olan kısım wordpress öne çıkarılan resim alanıdır. Siz bu alana yüklediğiniz resimleri wordpress ve wordpress ile birlikte kullandığınız wordpress teması kendi tasarımına göre yükleme işlemi sırasında belirli boyurlara göre kırpar ve kopyasını oluştur. Fakat siz tema geçiş işlemi yaptığınızda bu durum tekrarlanmaz. Dolayısıyla sizin öne çıkan görselleriniz bir önceki temanın boyutlarına göre ayarlandığından yeni temada bu öne çıkan görselleri kötü bir şekilde gözükecektir.

Bu durumu çok kolay bir şekilde çözen bir eklenti mevcut. Uzun süredir kullandığım ve bir çok güncellemesine şahit olduğum kalitesi kanıtlanmış bir yardımcı eklentidir.


Regenerate Thumbnails


Regenerate Thumbnails eklentisi ile bu uyumsuz görsel boyutlarınızı yeni temanıza kolaylıkla adapte edebilir ve mükemmel görünümü elde edebilirsiniz.

Bu işlem için öncelikle eklentiyi wordpress sisteminize kurmanıza gerekmektedir.

Regenerate Thumbnails Eklentinin Kurulumu ve Kullanımı

 1. Eklentiyi Kurma

  WordPress admin panelinize giriş yaptıktan sonra
  Eklentiler > Yeni Ekle sayfasından eklenti ismini yazıp aratmanız yeterlidir. Çıkan sonuçlar içserisinde  bu logoya sahip olan eklentiyi kur demeniz ile eklenti yükleme işlemi başlayacaktır. Ardından eklentiyi etkinleştirerek eklentiniz kullanıma hazır hale gelecektir.

 2. Eklenti Kullanımı  Eklenti kullanımı oldukça basit ve pratiktir. Resimde gözüken ilk seçenek sadece yeni temanıza uymayan görselleri boyutlandırmanıza yarayan bir özelliktir. Bu seçeneği aktif etmenizi öneririm.
  İkinci seçenek ise eski temanızdan arta kalan boyutlandırılmış resimleri kaldırmanızı sağlar. Tabi bu seçeneği aktif edip kullanmak isterseniz ne olur ne olmaz diye yedek almanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
  İki büyük butonun ilki ise tüm sizin medya galerinizi yani ortam kütüphanesinde bulunan tüm resimleri boylandırmasını sağlar iken ikinci buton sadece öne çıkarılmış olarak seçilen görselleri boyutlandırılmasını sağlar. Benim tavsiyem kesinlikle ikinci butondur.
  Aksi halde bir çok kullanılmayan gereksiz boyutlandırmalar ile sitenize yük bindirebilirsiniz.

Eklenti bu kadar basit ve sade olmak ile bu eklenti sonucunda yapılan işlemi iki farklı görsel ile kontrol edelim.


Sonuç

Umarım faydalı bir makale olmuştur. Aklınızı takılanları yorumlar bölümünden sormayı unutmayın.