WordPress PingBack Nedir?

WordPress sisteminde bulunan pingback olayını yeni yeni keşfetmiş birisi olarak bu konuyu sizinle paylaşmak isterim ben daha önceden bu şekilde yorumların gelmesini wordpress’in hatası olarak görürdüm ve bu cahilliğimi yeni fark ettim. Bu konu üzerine biraz araştırma yaparak bu olayın bir hata olmadığını ve bunun pingback denilen bir sistem olduğunu okudum.

Bu okuduklarımla ve anladığım kadarıyla sizlere anlatmaya başlayayım.

Öncelikle bu sistemin nasıl çalıştığından bahsedelim. Örnek verecek olursak sityenize giren ve site sahibi olan kullanıcılardan birisi sizin blogunuzdaki yazıyı okuduktan sonra beğenmesi durumunda kendi blogunda yayınlaması ve konuya link vermesi dahilinde blogunuzdaki o konun altına [onemli][…] link adresi […][/onemli] şeklinde bir yorum ve mailinize bir bildirim gelecektir. Bu yorumdaki link adresi kısmı blogunudaki yazıyı seven blog yazarının kendi sitesinde yayınlaması durumunda bu şekilde bir bildirim oluşur.

Bu yorumu onaylayıp onaylamamak sizin elinizde kalmıştır. Bu yorumu onaylamanız sizin sitenizinde yazıyı yayınlamış olan blogun o yazıya olan konu linkine bir link çıkışı sağlar. Bu durumda bloglar arası bir link alışverişi sağlanır. Ancak bu şekilde kullanım sonucunda karşılıklı baclink alışverişi google gözünde pek değerli bir öneme sahip olmaz bunun için daha çok karşılıksız alınan backlinkler daha faydalıdır.

Bu yorumun konu altına düşmesi öncelikle site sahibinin bilgilenmesi ve karşı tarafın onaylanması sonucunda bloglar arası komuniteyi sağlamak amaçlı bir sistem oluşturma çabasıdır.

Ancak bu sistemin bir hatasımı diyeyim ne diyeyim bilemedim ve bu durumun neden oluştuğunu tam olarak anlayamadım. Zamanlanmış yada direkt yayınlabmiş olan yazılardaki linklemelerin zamanlanmış tarihlerde yayınlaması ile birlikte sisteme bu şekilde linkleme yaptığınız kelime veya link yorum olarak düşmektedir.

Kabaca bir anlatım ve sade bir anlatım yapmaya çalıştım çok detaya giripte sizleri sıkmayıda pek istemedim. Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorumla destek verirseniz sevinirim. Soru ve sorunlarınız için iletişim sayfasından bana ulaşabili yada konu altına yorum bırakarak iletebilirsiniz. Bir başka konuda görüşmek üzere.