WordPress Temaya Özel Bileşen Yapımı

WordPress sisteminde bir çok bileşenin düzenlemsi ve onu temaya göre entegre edilmesi bir hayli zor bir işlemdir bunun için temaya özel tasarımlar yapabileceğiniz ve kolaylıkla temanıza uygun tasarımda çeşitli bileşenler çıkartmak için gerekn bilgi ve dökümanları bu konumda listeleyeceğim.

Bu sistem aslında ilk olarak bir eklenti düzenlemesiyle yayılmış olması gerek ve bunu daha sonradan webmaster arkadaşlarımız temaya özel ve temaya entegreli hale getirmişlerdir.

Öncelikle aşağıda vereceğim kodun çalışma mantığı kısacası wordpress sisteminin widget fonksiyonuna bizim yazmış olduğumuz fonksiyonu kancalayarak bu işlemi wordpresse tanıtmış oluyoruz. Bu iştemi ise

/*
 * Plugin Name: BİLEŞEN İSMİ
 * Plugin URI: https://ecancan.com
 * Description: AÇIKLAMA
 * Version: 1.0
 * Author: BLOG ECANCAN
 * Author URI:https://ecancan.com
 */

add_action( 'widgets_init', 'ecan_ist_widgets' );
 
function ecan_ist_widgets() {
 register_widget( 'ecan_ist_widget' );
}
 
class ecan_ist_widget extends WP_Widget {
 
function ecan_ist_widget() {
 
 /* Widget settings */
 $widget_ops = array( 'classname' => 'widget_ist', 'description' => __('Toplam Site istatistiği listelemeyi sağlar.', 'ecan') );
 
 /* Create the widget */
 $this->WP_Widget( 'ecan_ist_widget', __('Toplam Site istatistiği Bileşeni Ecancan.net', 'ecan'), $widget_ops );
 }
 
function widget( $args, $instance ) {
 
 ?>
 ÇALIŞTIRMAK İSTEDİĞİNİZ TEMAYA ÖZEL KODLAR BURAYA GELECEK.
 <?php
 echo $after_widget;
 }
 
function update( $new_instance, $old_instance ) {}
 
 function form( $instance ) {
 
 $instance = wp_parse_args( (array) $instance, $defaults ); ?>
 
 <p>
 Bileşen Ayarı Yoktur Şuan Çalışır Durumdadır.
 </p>
 
 <?php
 }
}

Evet temamıza özel beileşen oluşturmak için gereken tek kodlama yukarıdaki kodlamadır bu kodları [onemli]Functions.php[/onemli] dosyasına [onemli]php[/onemli] tagları arasına eklemelisiniz.

Bir den fazla bileşen oluşturmak için yukarıdaki kodu tekrar tekrar kullanabilirsiniz fakat yukarıda vermiş olduğum koddaki [onemli]ecan_ist_widgets[/onemli] kısmında [onemli]ist[/onemli] ekini her farklı bileşen için değiştirmeniz gerekmektedir.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorum ile destek verirseniz sevinrim. Soru ve sorunlarınız için iletişim sayfasından bana mail gönerebilir yada konu altına yorum bırakarak bildirebilirsiniz.Bir başka konuda görüşmek üzere.