WordPress Temaya Özel Kategori Bileşen Yapımı

WordPress üzerinde daha öncesinden nasıl özel bileşen yapıldığınız wordpress temaya özel bileşen yapımı konusu üzerinden anlatmıştım. Bu konuda ise bilinen kategori listeleme fonksiyonuna pek istenilen bir müdahaleyi uygulayamadığımız için bu fonksiyonu biraz değiştirerek naısl daha uygun şekilde wordpress sistemimizde bileşen kısmında temaya özel kategorilerimiz listeleyeceğimize değinelim.

Öncelikle bu işlemi yapabilmek için yukarıda belirmiş olduğum konudan wordpress temaya özel bileşen yapımını öğrenmemiz gereklidir. Bu bileşen yapmı olayını anladıktan sonra wordpress sistemimizdeki tüm kategorileri nasıll listeleyeceğimize bakalım.

Zaten varolan ve ne yaygın bilinen  fonksiyonumuz ile gerekli listelemeyi kolaylıkla yapılabiliniyor.

<?php the_category('');?>

Fakat bizim tasarımımıza uygun css sınıfları ve tanımlamalarını kullanmadığı içi bu listelemeyi düzgün bir şekilde düzenlemek bir hayli zor oluyor.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için aşağıdaki vereceğim kodları temanıza yukarıda vermiş olduğum konu üzerindeki kodu kullanrak yada sabit direkt olarak sayfada uygulayacağınız yere komak için aşağıdaki kodları tasarıma uygun bir yere uygulayabilirsiniz. Ancak tavsiyem özel bileşen yardımıyla bunu sinamik hale getirmek.

[onemli]Temaya Özel Kategori Listelemesi[/onemli]

<?php $parametre = array (
'orderby' => 'name',
'order' => 'ASC',
'hide_empty' =>0
);
$kategoriler = get_categories($parametre);
?>
<ul>
<?php foreach ($kategoriler as $kategori) {?>
<li><a href="<?php echo get_category_link($kategori->term_id);?>"><i class=" fa fa-angle-right"></i> <?php echo $kategori->name;?></a></li>
<?php }?>
</ul>

Yukarıdaki kodları tasarımınıza uygun istediğiniz css sınıflarını tanımlayarak rahatlıkla kullanaiblirsiniz. Dilerseniz temaya özel bileşen olarak kullanırsınız yada temaya sabit bir bileşen olarak kullanırsınız.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorum ile destek verirseniz sevinirim. Soru ve sorunlarınız için konu altına yorum bırakabilir yada iletişim sayfasından bana mail gönderebilirsiniz.