WordPress Kategori Parametreleri

WordPress tabanli site sahiplerinin en çok sorguladığı ve araştırdığı bir özelliktir. Kategorilere göre içerik listeleyebilmek, belirli kategorideki içerikleri listelemek yada ortak kategorideki içerikleri listelemek için kullanabileceğimiz parametrelere bu konuda yer vereceğim.

[onemli]Peki Bu Listeleme Ne İşimize Yarayacak?[/onemli]

 

Bu parametreleri kullanarak belirli bir kritere göre listelemek sizin sektörünüze bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Mesela magazin sektöründe olan bir wordpress kullanıcısı olan site sahibi bir den çok kategoriye ait yazıları ana sayfada listelemek isteyecektir. Yada bir haber sektöründe olan kişide aynı şekilde belirli kategorideki yazıları listelemek isteyecektir. Buna benzer bir çok örnek verilebilir.

[onemli]Wordpress Kategori Parametreleri[/onemli]

 

Toplam 5 adet parametre sunacağım bunlar ;

  1. Cat
  2. Category_name
  3. Category_and
  4. Category_in
  5. Category_not_in

Yukarıda görmüş olduğunuz parametreler bizim bir çok kategori listeleme işlemlerinde kullancakğımız parametrelerdir. Bu parametrelerin açıklamalarına değinelim.

[onemli]Cat :[/onemli] Belirli bir kategorideki içerikleri listelemeyi sağlar. Tipi : İnteager

[onemli]Category_name :[/onemli] Kategori ismini baz alarak kategori ismine göre içerik listelemeyi sağlar. Tipi : String

[onemli]Category_and :[/onemli] 2 yada daha fazla kategori arasındaki ortak yazıları listelemeyi sağlar. Tipi : Array

[onemli]Category_in :[/onemli] Birden fazla kategoriye ait içerikleri listelemeyi sağlar. Tipi : Array

[onemli]Category_not_in :[/onemli] Belirli kategorilere ait içerikleri listelemeyi devre dışı bırakmayı sağlar. Tipi : Array

Bu parametreler ile yapılan uygulamaları ilerleyen günlerde tek tek paylaşacağım.

Makalemin sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür eder ve bir yorum ile destek vermenize sevinirim. Soru ve sorunlarınız için konu altına yorum bırakabilir yada iletişim sayfasından bana mail gönderebilirsiniz. Diğer konularda görüşmek üzere.